2015 March 28 - شنبه 08 فروردين 1394

شخصیت شناسی افراد حمله کننده به مسی
کد خبر: ١٠٣٩١٧ تاریخ انتشار: ٢١ آذر ١٣٩٢ - ١٢:١٣
صفحه نخست » عمومی » تازه های خبری
شخصیت شناسی افراد حمله کننده به مسی

اگر می شد یک اماری گرفت چه کسانی در فیس بوک این اقدامات را انجام داده اند. مطمئن باشید به این نتایج می رسیدید که آدم های معمولی که اصلا به این گونه چیزها دسترسی ندارند، آدم های فرهیخته که این موضوعات را دنبال نمی کنند. بنابراین می ماند کسانی که بیکار هستند و فرهنگ تکنولوژی را هم ندارند و یا توجیه نیستند.

قرعه کشی جام جهانی برای کشورمان حاشیه ها و مشکلاتی به وجود آورد که هیچ کس حتی پیش بینی چنین اتفاقاتی را هم نمی کرد. حرکت هایی که برخی از ایرانی‌ها در حمله به لیونل مسی  و مجری برنامه قرعه کشی انجام دادند باعث تخریب چهره ایران و ایرانی ها در کل جهان شد.  هنوز خبری از عوارض حملات به صفحه هواداران لیونل مسی و آن مجری زن در دسترس نیست. اما شاید به جای اینکه به عوارض این مشکل بپردازیم باید کمی ریشه ای تر برخورد کنیم و ببینم علت چنین رفتاری از ایرانیان با این عقبه فرهنگی ایرانی و اسلامی چیست؟ چرا چنین رویدادهایی اتفاق می افتد؟ شاید بتوانیم با شناسایی این معضلات از رخ دادن چنین حوادثی در آینده جلوگیری کنیم.

برای پاسخ به این سوال و سوالاتی از این قبیل «تابناک» با پروفسور «حسین باهر» جامعه‌شناس، استاد دانشگاه، کارشناس رسانه، بنیانگذار مکتب رفتارشناسی در ایران، مشاوره خانواده،  که دارای مدرک دکتری در توسعه اقتصادی و فوق دکتری فلسفه مدیریت منابع از کانادا، به گفت و گو پرداخته است.

پروفسور باهر در پاسخ به اینکه این گونه اعمال در روانشناسی چگونه ارزیابی می شود بیان داشت، از نظر روان شناسی این اقدامات یک نوع هیجان منفی و نوعی فرافکنی است که به صورت غیر مودبانه اتفاق افتاده است. ما گاهی می توانیم فرافکنی را به صورت مودبانه یا غیر مودبانه نشان بدهیم. ما اینجا مواجه هستیم با افرادی که یک نوع فرافکنی منفی انجام داده اند.

وی اضافه کرد، یک نفر مثل پوریای ولی و یا تختی از مدال خودش هم می گذرد که آبروی مملکت را حفظ کند، تا مروت ، مردانگی ، جوان مردی را که به آن فتوت می گویند را نهادینه کند. اما متاسفانه عده ای که این کارها را می کنند با تخلیه کردن هیجاناتشان مملکت را تخریب می کنند. شاید بدترین نوع عکس العملی که ما می توانستیم نشان دهیم همین کار زشتی بود که انجام شد.

باهر در ادامه پیرامون علت این گونه رفتارها گفت، هنوز ما با فرهنگ تکنولوژی آشنایی نداریم. یعنی تیغ تیز را داده ایم دست زنگی مست. تمام تکنولوژی ها فرهنگ دارند ما باید از فرهنگ اینها تبعیت کنیم. درست است که در فیس بوک آزادی عمل وجود دارد، اما باید حساب کنیم که این گونه اقدامات، نوعی آبرور ریزی برای کل مملکت است.

 آیا واقعا ما راضی هستیم که کاری کنیم که کل مملکت آبرویش برود. از این مسائل می توان بسیار برشمرد. در هر صورت این کار به هیچ وجه درست نبود. کسانی که توهین کردند چیزی را بدست نیاوردند، ولی همزمان همه ایرانیان گرفتار این رفتار ناپسند شدند.

 همچنین این کارشناس مسائل اجتماعی اضافه کرد، خود مسی هیچ دخالتی در این موضوع نداشته است. فرض کنید چند سال پیش از مسی پرسیدند که نظرت در رابطه با فوتبال ایران چیست؟ او گفت فوتبال ایران را نمی شناسم. این توهین نیست. ما هم خیلی چیزاها را نمی شناسیم. ما خود خدا را نمی شناسیم چه برسد به فوتبال. بنابراین گفتن چنین حرفی نباید به توهین می رسید.

مثلا موقعی که من در 40 سال پیش در کانادا درس می خواندم. آقایی از مغازه ای یک روسری برا هدیه به مادرش دزدید . بعد دوربین ها این فرد را شناسایی کردند و در تمام رسانه ها خبر آمد که یک ایرانی روسری دزدیده است. در آن موقع ایرانی های ساکن کاندادا به این فرد اعتراض کردند که بخاطر یک روسری چرا آبروی همه ایران را بردی . او در جواب می گفت چون انها نفت را می دزدند، بگذارید ما هم یک روسری از آنها بدزدیم.

این استدلال ها احمقانه است. شما اگر می توانید بروید جلوی دزدیدن نفت را بگیرد. وگرنه با این اقدامات زشت نمی توان عمل ناپسند خودمان را توجیه کنیم

باهر در ادامه بیان داشت، ما چنین اقداماتی را در اخلاق چه در اسلام و چه در غیر اسلام نداریم. چنین کاری پسندیده نیست، که یک عمل موهنی را انجام بدهیم و هزینه عمل ما را کل ملت و تاریخ ایران بپردازد. از طرف دیگر ما بهانه دست اجنوی داده ایم.

 وقتی به رسانه های بین الملالی نگاه می کنیم، خجالت می کشیم. انها نمی گویند بعضی یا عده معدودی این کار را انجام داده اند. انها می گویند ایرانی ها در فیسبوک نسبت به مسی توهین کرده اند. من اگر جای این افراد بودم پوزش می خواستم.

همچنین باهر در پاسخ به سوالی پیرامون ارتباطات ایرانی ها با خارج و جهان گفت، ما فرهنگ جهانی را نداریم ولیکن می خواهیم از تمدن جهانی برخوردار باشیم. تمدن دنباله فرهنگ است. ما الان فرهنگ جهانی را نداریم. حتی ما زبان گفت و گو با دنیا را نمی دانیم.

 وقتی انسانی با زبان جهانی آشنا نباشد، دچار یک سری خطا هایی می شود. جوانان معمولا آدم های بیکاری هستند و دنبال سرگرمی می گردند و این قبیل اقدامات را برای خود یک سرگرمی انتخاب کرده اند.

باهر پیرامون فیلترینگ در ایران گفت، با فیلترینگ اکثریت ایرانی ها نمی توانند از این شبکه  ها استفاده کنند. در واقع فقط عده ای با سن و طرز فکرهای خاص و از قشر خاص جامعه در این شبکه ها حضور دارند وهمه ایرانی ها نمی توانند از این شبکه ها استفاده کنند. اما این به این معنا نیست کسانی که از ضد فیلتر استفاده می کنند ، می توانند هر اقدام غیر قانونی انجام دهند.

وی ادامه داد، صحبت کلی که می شود، این است که فرهنگ سازی شود. اما این فرهنگ چگونه ساخته می شود. ما نباید با جهان موجود داد وستد کنیم و یا اگر داد و ستد می کنیم، باید تمام مضامین فرهنگ تکنولوژی را مطرح کنیم .

اگر می شد یک اماری گرفت چه کسانی در فیس بوک این اقدامات را انجام داده اند. مطمئن باشید به این نتایج می رسیدید که آدم های معمولی که اصلا به این گونه چیزها دسترسی ندارند، آدم های فرهیخته که این موضوعات را دنبال نمی کنند. بنابراین می ماند کسانی که بیکار هستند و فرهنگ تکنولوژی را هم ندارند و یا توجیه نیستند.

باهر گفت، ایجاد قوانین برای این امور ضروری است. این خوب است که ما برای استفاده از هر وسیله ای، قوانین و مقرارت مربوط را داشته باشیم. اما مثلا مگر ما 2500 سال پیش منشور شهروندی کوروش را نداشتیم. پس چرا ما دو مرتبه منشور شهروندی ارائه می کنیم. پس این موضوع نشان می دهد، ما در زمینه اخلاق متاسفانه پیشرفتی نداشته ایم.

وی در پایان بیان داشت، هزار سال پیش فردوسی گفت میازار موری که دانه کش است. امروزه ما چه شده ایم. مورچه که هیچ، اگر شیر هم به دستمان برسد از پا در می آوریم.  متاسفانه امروزه ما از ورزش برای عقده گشایی و مشاجره استفاده می نماییم.*دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری سهیل سنقر در وب سایت منتشر خواهد شد. *پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد. *پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد. *انتشار نظرات در این سایت بمنزله تائید یا رد آن نیست و صرفا جهت ایجاد یک فضا برای ارائه نظرات می باشد.

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
نظرسنجی
در ایام عید چگونه سفر خواهید کرد؟
بیرون استانی
درون استانی
سفر نخواهم کرد
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | گالري تصاوير | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | درباره ما | RSS | ايميل