امروز: پنجشنبه 31 خرداد 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
29. بهمن 1396 - 9:43   |   کد مطلب: 305250
روز ۲۹ بهمن ۱۳۵۶، که مصادف با چهلم فاجعه قم در ۱۹ دى بود، در بسیارى از شهرها و نقاط کشور به یاد و خاطره شهداى آن فاجعه، مجالس ختم و سوگوارى برگزار شد.در تبریز نیز قرار بود ساعت ۱۰ صبح مردم در مسجد قزللى (میرزا آقا یوسف مجتهد) تجمع نمایند.

به گزارش سهیل سنقر، روز 29 بهمن 1356، که مصادف با چهلم فاجعه قم در 19 دى بود، در بسیارى از شهرها و نقاط کشور به یاد و خاطره شهداى آن فاجعه، مجالس ختم و سوگوارى برگزار شد.در تبریز نیز قرار بود ساعت 10 صبح مردم در مسجد قزللى (میرزا آقا یوسف مجتهد) تجمع نمایند. دعوت از سوى آیت‌الله قاضى و ده تن دیگر از علماى تبریز صورت‌گرفته بود.

سرگرد مقصود حق شناس، رییس کلانترى بازار به همراه عده‌اى مامور، سر مى‌رسد و با توهین به مسجد و مردم به آن‌ها اعلام مى‌کند که متفرق شوند، جوانى به نام محمد تجلاّ که از پاره کردن اعلامیه و سخنان توهین‌آمیز او به هیجان آمده بود، با وى گلاویز مى‌شود وحقشناس او را مى‌کشد. مردم جنازه خونآلود جوان قهرمان را برداشته و به طرف خیابان‌ها بهراه مى‌افتند.یحیى لیقوانى رییس ساواک تبریز که متوجه عادى نبودن اوضاع شهر شده و به گستردگى قیام واقف گشته بود، بلافاصله با تهران تماس مى‌گیرد و کسب تکلیف مى‌کند. شوراى امنیتى استان تشکیل جلسه مى‌دهد و تصمیم مى‌گیرند از نیروهاى ارتش و ژاندارمرى استفاده‌کنند و یگان‌هاى نظامى در سطح شهر مستقر شوند و براى این‌که نشان بدهند در سرکوب جدیت دارند، دستور استقرار دو دستگاه تانک چیفتن، دو دستگاه نفربر و یک دستگاه تانک اسکورپین را در سطح شهر مى‌دهند. در شهر جمعیت خشمگین، ساختمان حزب رستاخیز تبریز را تصرف‌ میکنند و خودروها و ساختمان‌هاى دولتى را به آتش مى‌کشند و بانک‌ها را متصرف و پول‌هاى آن‌ها را مى‌سوزانند. سرانجام ساعت 5 بعدازظهر، نیروهاى نظامى بر شهر مسلط شدند. در آن روز 581 نفر دستگیر،11 نفر کشته،، 3 دستگاه تانک، 2 سینما، یک هتل، کاخ جوانان، حزب رستاخیز و تعدادى اتومبیل شخصى و دولتى به آتش کشیده شدند.
امام خمینى طى پیامى به مردم تبریز فرمودند: سلام بر اهالى شجاع و متدین آذربایجان عزیز من! نمى‌دانم با چه زبانى به اهالى محترم تبریز و به مادران داغدیده و پدران مصیبتکشیده تسلیت بگویم، با چه بیان این قتلعام‌هاى پى‌درپى را محکوم کنم.
خاطره‌ى بسیار اسف‌انگیز قم هنوز ما را در رنج داشت که فاجعه‌ى بسیار ناگوار تبریز پیش آمد که هر مسلمى را رنج داد و ما را به سوگ نشاند. من به شما اهالى معظم آذربایجان نوید مى‌دهم، نوید پیروزى نهایى. شما آذربایجانیان غیور بودید که در صدر مشروطیت براى کوبیدن استبداد و خاتمه دادن به خودکامگى و خودسرى سلاطین جور بهپا خاستید و فداکارى کردید. تاریخ ایران به یاد ندارد این چنین سفاکى و قتلعام پى‌درپى را که به دست این یاغى سفاک انجام مى‌گیرد.
با خواست خداوند قهار، اکنون در تمام کشور صداهاى ضدِشاهى و ضدِرژیمى بلند است و بلندتر خواهد شد و پرچم اسلام بر دوش روحانیون ارجمند براى انتقام از این ضحاک زمان به اهتزاز خواهد درآمد و ملت اسلام یکدل و یکجهت به پاس از مکتب حیاتبخش قرآن، آثار این رژیم ضدِ اسلامى و مروج زرتشتى را محو خواهد کرد.

دیدگاه شما

آخرین اخبار