امروز: چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
22. بهمن 1396 - 8:25   |   کد مطلب: 305233
سهیل سنقر : انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی در 22 بهمن سال 1357 به پیروزی رسید و نظام دو هزار و ۵۰۰ ساله شاهنشاهی و رژیم پهلوی سرنگون شد.

به گزارش سهیل سنقر،وقایع روز یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به شرح زیر است؛

 

 

انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی به پیروزی رسید و نظام دو هزار و ۵۰۰ ساله شاهنشاهی و رژیم پهلوی سرنگون شد.

 

نبرد شدید مردم با نیروی گارد در خیابان‌های تهران شدت بیشتری پیدا کرد. پزشکی قانونی مملو از اجساد شهدای چند روز اخیر است.

 

اغلب شهرستان‌ها امروز همچنان صحنه جنگ خونین مردم و نیرو‌های مسلح بود.

 

شبه کودتای نظامی در هم شکسته شد.

 

اسلحه سازی شرق تهران، حدود ساعت ۸ صبح امروز سقوط کرد.

 

تسلیحات ارتش، زندان اوین، ساواک، مجلس سنا و مجلس شورا، رادیو و تلویزیون، نخست وزیری، ژاندارمری و شهربانی، به دست مردم تصرف شد.

 

خبر سقوط رژیم سلطنتی پهلوی از رادیو و تلویزیون اعلام شد.

 

بنا شد بختیار در جلسه‌ای با حضور بازرگان، استعفای خود را تسلیم کند. لیکن در جلسه حاضر نشد و تنها استعفا نامه خود را برای جلسه ارسال کرد.

 

ساعت ۱۰:۳۰ صبح، شورای عالی ارتش، طی اعلامیه‌ای بی طرفی خود را اعلام کرد.

 

فرماندهان نیرو‌های سه گانه ارتش با حضور در خدمت امام خمینی، استعفای خود را تقدیم و پشتیبانی خود را از ایشان اعلام کردند.

 

نعمت الله نصیری رئیس ساواک توسط مردم بازداشت شد.

 

امام خمینی طی پیامی خطاب به مردم گفتند: «توجه داشته باشید که انقلاب ما از نظر پیروزی بر دشمن هنوز به پایان نرسیده است ... با دولت موقت اسلامی همکاری نمایید تا با حول و قوه الهی هر چه زودتر با همکاری یکدیگر، ایران اسلامی آباد و آزاد را مورد غبطه جهانیان بسازیم.»

 

مهندس بازرگان نخست وزیر دولت موقت طی یک نطق تلویزیونی، از آحاد مختلف مردم و خصوصاً از اعلام بیطرفی ارتش در مسائل سیاسی تشکر کرد.

 

در همه شهر‌ها و بخش‌های کشور، مردم با تصرف مراکز اداری و دولتی مانند شهربانی، ساواک، استانداری، و فرمانداری، کمیته‌های مسلح انقلابی تشکیل دادند.

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار