امروز: پنجشنبه 3 خرداد 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
13. بهمن 1396 - 8:55   |   کد مطلب: 305204
ولادت امام سجاد (ع) به روایتی در تاریخ پانزدهم جمادی‌الاولی سال ۳۸ هجری قمری و به روایت دیگر، در پنجم شعبان‌المعظم همان سال در مدینه است.

به گزارش سهیل سنقر، شهد شیرین عبادت و بندگی را می‌توان در روح لطیف امام سجاد(ع) احساس کرد که بر زبان و دعا جاری شده است، نیایش‌های امام سجاد(ع)، چشمه حیات و شیرینی معنویت است که روح‌ها را به تکاپو می‌اندازد.

ولادت امام سجاد (ع) به روایتی در تاریخ پانزدهم جمادی‌الاولی سال ۳۸ هجری قمری و به روایت دیگر، در پنجم شعبان‌المعظم همان سال در مدینه است.

مادر مکرمه‌ی آن حضرت، شهربانو و پدر بزرگوارشان حضرت امام حسین(ع) است. سجاد و زین‌العابدین از القاب مشهور آن امام همام به شمار می‌آید که این القاب به‌ دلیل کثرت عبادت به آن حضرت اطلاق شده است.

ولادت و دوران زندگی امام سجاد

امام زین العابدین(ع) در کوران رویدادهای سیاسی قرار گرفته بودند و در تکوین امت اسلام و ترسیم خطوط و ویژگی‌های تاریخی آن نقش بسزایی داشتند.

ایشان در خانه امیرالمومنین امام علی(ع) دیده به جهان گشودند. در آن هنگام امام علی(ع) مبارزه ای تلخ با دشمنان اسلام در جمل و صفین و نهروان را آغاز کرده بودند. امام حسین(ع)، پدر حضرت سجاد(ع)، در آن روزگار علاوه بر همکاری با پدرش در اداره امور مسلمانان فرماندهی سپاه اسلام را نیز بر عهده داشت.

مادر امام سجاد(ع)

درکتابهای تاریخ آمده است که مادر امام سجاد(ع) «شهربانو» دختر آخرین پادشاه ساسانی «یزدگرد سوم»‌ بوده است .

و «شهربانو» در نیمه جمادی الاول سال 33 هجری نخستین فرزند خویش را به دنیا آورد و در همان روزهای اول پس از زایمان بدرود حیات گفت. سپس یکی از کنیزان امام حسین متکفل نگهداری کودک شد . بدین ترتیب امام زین العابدین در دامن آن کنیز بزرگ شد. مردم می پنداشتند که آن زن مادر واقعی امام سجاد است در حالی که او کنیز امام حسین(ع) بود.

امام سجاد هفت ساله بود که پدر بزرگش امیرمومنان(ع) در محراب مسجد کوفه به شهادت رسید. امام هفده ساله بود که عمویش امام حسن مجتبی(ع) را با زهر به شهادت رساندند.

زندگی سیاسی امام سجاد(ع)

آن امام عظیم‌الشأن در طول عمر پربرکتشان و در حوزه‌ی سیاسی و اجتماعی کارهای زیادی برای آگاهی مردم و رشد اسلام انجام داد‌ند.

آن امام بزرگوار برای آگاهی مردم، شیوه‌ی دعا را به‌کار گرفتند، به‌گونه‌ای‌ که به گفته‌ی بسیاری از عالمان علوم اسلامی، دعاهای آن حضرت، بازگوکننده‌ی رویدادهای عصر آن حضرت است.

صحیفه‌ی سجادیه که به زبور آل‌محمد(ص) مشهور است، اثر بی‌همتایی می‌باشد که در جهان اسلام، پیوسته مورد توجه بزرگان و علما و مصنفان قرار گرفته است.

امام سجاد(ع) در سایه پدر بزر گوارش امام حسین(ع) نقش رهبری را در رویاروئی با ارتداد جاهلیت‌مآب اموی را تجربه می کرد.

درباره ویژگی این مبارزه و رویارویی آرام و مخفیانه اطلاعات اندکی در دست است. در واقع از این دوره تنها سخنرانی‌های امام حسین(ع) علیه معاویه و نامه‌های آتشین آن حضرت به او و قیام‌هایی که به رهبری اصحاب پیامبر که هواخواه اهل بیت آن حضرت بودند برای ما باقی مانده است.

نحوه رحلت امام سجاد(ع)

رحلت امام سجاد در برخی نقل‌ها سال 92 و در نقلی دیگر 94 و در منابعی دیگر سال 95 دانسته شده است. رحلت آن حضرت در ماه محرم دانسته شده و روز آن در منابع به اختلاف 25، 22و 18 یاد شده است. شبراوی نوشته است که آن حضرت در سال 94 با سمی که از طرف ولید بن عبدالملک به او داده شد، به شهادت رسید.

دیدگاه شما

آخرین اخبار