امروز: چهارشنبه 30 خرداد 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
24. دى 1396 - 9:24   |   کد مطلب: 305132
به بهانه سالروز شهادت سردار شهید اسمعلی فرهنگیان؛
جوانی که کابوس فرماندهان "دمکرات" و "کومله" بود
سهیل سنقر : شهید معظم اسمعلی فرهنگیان در فرازی از وصیت نامه خود می گوید در مرحله اول به همرزمانم و بعد به برادرم می گویم که اسلحه مرا زمین نگذارند و پیروی از امام و دولت جمهوری اسلامی را شعار خود قرار دهند و یاور ضعیفان و دشمن مستکبران باشید.

به گزارش سهیل سنقر، شهيد اسمعلی فرهنگيان در سال 1340 در خانواده مذهبی در روستای ليلمانج از توابع شهرستان سنقروكليايی به دنيا آمد تحصيلات را تا پايان مقطع ديپلم ادامه داد. او كه جوانی پاك، مومن متعهد و پيرو خط امام (ره) بود. در تظاهرات ها حضوری فعال داشت و يك بار نيز در اين راه مجروح گرديد به همين علت بارها توسط ساواك تحت تعقيب قرار گرفت و هميشه آماده فداكاری برای انقلاب بود و بعد به عضويت سپاه پاسداران درآمد تا بتواند حافظ آرمان های امام و انقلاب باشد.

 

در اوايل پيروزی انقلاب، استان كرمانشاه و شهرستان سنقر بدليل همجواری با استان كردستان و شهرهای كامياران، قروه و دهگلان محل استقرار گروهك دموكرات و حزب كومله بود، سپاه سنقر برای مبارزه با اين گروهك ها فعاليتی چشم گير داشت. در اين بين شهيد فرهنگيان بعد از ورود به سپاه بعنوان مديريت داخلی سپاه سنقرمشغول به خدمت بود كه برای يك مأموريت دوماهه به همراه تعدادی از نيروهای سپاه سنقر به منطقه بازی دراز سرپل ذهاب رفته و با نيروهای بعثی مبارزه داشتند و در آنجا رشادت هايی از خود بجای گذاشت كه بارها مورد تحسين فرماندهان ارشد قرار گرفت.

 

 

قبل از هجوم افراد كومله و دمكرات به روستاهای سنقر شهيد اسمعلی فرهنگيان بعنوان فرمانده عمليات سپاه سنقر منصوب گرديد ايشان با توجه به رشادت و شجاعت و ايثارگری كه از خود نشان داد توانست به كمك هم رزمانش تعداد زيادی از ضد انقلاب وابسته كه به اطراف سنقر رخنه كرده بودند به ويژه فرماندهان خائنشان را به هلاك برسانند. در سال 1361 با توجه به هجوم گروهك دمكرات و كومله به دستور فرماندهان سپاه در منطقه كرمانشاه برای مبارزه با اين گروهك ها يك گردان عملياتی مستقل در منطقه سنقروكليايی تشكيل گرديد شهيد فرهنگيان بعنوان فرمانده گردان ( گردان 207شهيد بهشتی ) معرفی شد اين گردان توانست تا اوايل سال 1362 ريشه گروهك دمكرات و كومله را در مناطق سنقر برای هميشه نابود كند كه توسط فرمانده جنگ های نامنظم سردار شهيد محمود كاوه ، شهيد فرهنگيان و هم رزمانش مورد تقدير قرار گرفتند.

 

 

همچنين بعد از پاكسازی مناطق از گروهك های ضد انقلاب بنا به درخواست فرمانده وقت قرارگاه نجف مبنی برتشكيل يك تيپ عملياتی در استان كرمانشاه اين گردان به كرمانشاه فرا خوانده شد و تيپ 29 نبی اكرم (ص) تشكيل گرديد و اين گردان به نام گردان تبوك نامگذاری شد و در رأس  شهيد اسمعلی فرهنگيان بعنوان فرمانده گردان منصوب شد .

 

 

پس از آن گردان تبوك بعنوان يكی از گردان های ضربت بر عليه دشمن تبديل شد و رزمندگان تحت امرش همواره با او پيمان می بستند كه تا آخرين نفس از جهاد در راه خدا باز نمی ايستند تا به شهادت برسند او فرمانده قلب ها بود در عمليات والفجر9 مقاومت دليرانه ای به يادگار گذاشت بطوريكه جانشين فرماندهی كل سپاه سردار مصطفی ايزدی به او ابلاغ كردند (اسمعلی فرهنگيان تو دينت را به اسلام اداء كردی در عمليات كربلای 5 در منطقه شلمچه فرماندهی كل سپاه سرلشكر رضايی به سردار ناصح اعلام نمودند مواظب اين نيرو با ارزش (شهيد فرهنگيان) باشيد.

 

 

 شجاعت او الهام گرفته از شجاعت مولايش علی ابن ابی طالب (ع) بود همرزمانش هيچ موقع و در هيچ عملياتی او را در حالت ترس و ی مشاهدن نكردند آن شهيد به پاس شجاعت و زحمت فراوان و تخصص در زمينه تحليل عمليات ها بارها به ديدار حضرت امام خميني (ره) مشرف گرديد بعد از تأسيس دانشگاه امام حسين وی بعنوان اولين دانشجو در استان كرمانشاه بود در دوره عالی فرماندهی (ستاد دافوس) پذيرفته شد . وی قبل از پذيرفته شدن در دانشگاه امام حسين طی دوره های متعددی نظير دوره عالی عملياتی با فرماندهان عالی سطح كشور نظير شهيد همت – شهيد باكری – شهيد احمد كاظمی – سردار صفوی هم دوره بود .

 

 

 اما تحصيل در دانشگاه او را از جانبازی و جهاد در راه خدا باز نداشت او گمشده خود را در جبهه ها می جست و همواره در هر عملياتی كه در پيش بود شركت می كرد اينگونه بود كه آن سردار عزيز در 70 عمليات بزرگ و كوچك حضور داشت و سه بار نيز مجروح گرديد سردار دلاور سپاه اسلام در عمليات كربلای 5 شور و شوق ديگری داشت كه يكي از هم رزمانش (آقای آوختعلی رضايی ) گفته بود : شب قبل از عمليات در خواب ديدم برادر فرهنگيان به شهادت رسيده است به او گفتم من امروز به جای شما به مقر تيپ ميروم اما او نپذيرفت من دستش را محكم گرفتم و موضوع را دوباره برايش گفتم اما تبسمی كرد شايد اين تبسم از شوق فرا رسيدن وصلش به معبود بر لبانش نشسته بود بالاخره او رفت و ده دقيقه بعد توسط تك تيرانداز دشمن مورد اصابت قرار گرفت و در خون غلتيد و شهيد شد .

 

 

راديو دشمن بعثی خبر شهادت اسمعلی فرهنگيان فرمانده سپاه اسلام را تنها چند ساعت بعد از شهادتش اعلام نمود و دوستان و هم رزمانش به ماتم او نشستند . به نقل از جناب آقای حقيقی پيك وقت فرماندهی تيپ نبي اكرم (ص) : خبر شهادت شهيد اسمعلی فرهنگيان را طی نامه ای كه سردار ناصح داده بود به فرماندهی كل سپاه سردار رضايی رساندم هنگاميكه سردار رضايی نامه را رؤيت نمودند اشك از چشمانش جاری شد كه در همان لحظه شهيد صياد شيرازی كنار سردار رضايی نشسته بود از ايشان محتوی نامه را پرسيد سردار رضايی در جواب سوال شهيد صياد شيرازی فرمودند : يكی از فرماندهان ما به شهادت رسيد .

 

 

شهيد صياد شيرازی گفت : برادر رضايی هر فرماندهی كه شهيد می شود شما تبسم می نماييد ولی برای اين شخص كه شهيد شده ناراحت می شويد وی گفت : اسمعلی فرهنگيان اميد ما و ( سرباز جوان ما ) در غرب كشور بود . شهيد فرهنگيان در اولين ملاقات با حضرت امام (ره) فرمودند ديگر هيچ آرزويی ندارم آرزوی من ديدن رهبرم بود .

 

 

وصيت نامه شهيد فرهنگيان

 

 

( ولا تحسبن الذین قتلو فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون)

این کور دلان گمان کرده اند که شما جوانان و عزیزان خود را در راه نفت و بنزین داده اید ."امام خمینی"

با درود به روان پاک شهیدان و آرزوی طول عمر برای رهبر وصیت نامه خود را شروع می کنم :

آرزویم این است که قبل از امام بمیرم و مرگ امام را نبینم زیرا من طاقت دیدن مرگ رهبر را ندارم .

 

پدر و مادر گرامیم سلام ؛

 

ممکن است وقتی که شما این نوشته را می خوانید من دیگر نباشم و از حالت مادی که دارم خارج شده باشم چون برای یک مسلمان مرگ وجود ندارد و این حالت تحولی بیش نیست،امیدوارم زیاد بی تابی نکنید که این کار از اجر شما می کاهد.انسان برای گذراندن امتحان در این جهان آفریده شده است و تمام کارها و مسائل برای امتحان انسان می باشد و فرزند دار شدن هم جزیی از این امتحان می باشد . فرزند امانتی است پیش شما از طرف خداوند که در موقع لزوم آن را باید پس دهید ، وانگهی این مرحله برای همه می باشد (انا لله و انا الیه راجعون) پس چه خوب است آدمی در راه خدا از این مرحله بگذرد پدر جان دیگر نزد جدمان سرشکسته نیستیم چون پسرت راهی را رفت که آنها رفتند و امیدم این است که در شب اول قبر به پابوس آنها می روم و از شما می خواهم که قدر این نائب مهدی (عج) رابدانید که اطاعت از واجب شرعی است ، راه من را ادامه بده حتی از راه کمک به فقیران و درماندگان . هر چند می دانم که خودت از همه محتاج تری ولی به خود ببال که خدا یاری دهنده محتاجان است.

 

مادر فدای قلب تو از من رمیده ای          آیا مگر ز من سخن بد شنیده ای

تو بوستان سبز وجود منی و من            آن غنچه توام که توام پرورده ای

 

ای مادر مهربانم کوه باش و چون کوه استقامت کن ، لحظه ای از نام و یاد خدا قافل مباش، در راه دین بکوش،قامتت را بلند گیرو ندای (الله اکبر – خمینی رهبر) سرده و سخن شهیدان راه خدا را به مردم برسان که همانا سخن ما پیروی کردن از قرآن و خدا می باشد . مادر هر گونه افسردگی و ناراحتی مطمئنا باعث عذاب روح من می شود . پس مادر عزیزم خوشحال و امیدوار باش ، مادرم من پسر خوبی برای تو نبودم ، امیدوارم مرا عفو کنی . مادر جان من از نظر مادی چیزی ندارم و آن لباسهایی که در خانه دارم به جنگ زدگان اهدا کنید.

 

 

ای برادر عزیزم خوشحال باشید و غیر از اسلام و قرآن به چیز دیگری فکر نکنید زیرا هر چه خیر و صلاح انسان است در این کتاب نهفته است و شما نیز سعی کنید که راه خدا را ترویج نمایید و در این راه از بذل جان و مال دریغ نفرمایید .

 

 

ای خواهران عزیزم زینب گونه پیام شهیدان راه خدا را به گوش جهانیان برسانید و زینب گونه راه برادرتان را ادامه دهید.

 

 

همسرم افتخار کن و بر خود ببال و اگر من شهید شدم برایم اشک مریز زیرا تو همسر یک پاسداری ، تو همانند زینب بردبار باش و سعی کن که کودک مرا همانند دو کودک زینب (س)که در روز عاشورا فدای برادرش کردو در راه خدا کشته شد و نثار کرد پرورش دهی . اگر شهادت نصیب من شد دخترم را لباس شادی بپوشان زیرا تنها یادگار من نزد تو می باشد .

 

 

وصیت دیگر من در مرحله اول به همرزمانم و بعد به برادرم که اسلحه مرا زمین نگذارند و پیروی از امام و دولت جمهوری اسلامی را شعار خود قرار دهند ، یاور ضعیفان و دشمن مستکبران باشند و در پایان از برادران هم پیمان که اسم آنها را نمی آورم عذر می خواهم که این دم آخر نتوانستم شما را زیارت نمایم ان شاءالله  در آخرت و در جهان دیگر شما را با شهدای کربلا دیار خواهم کرد .

 

 

به نقل از حاج حسين غلامی  

 

 

يك روز قبل از شهادت شهيد فرهنگيان ايشان به بنده دستور دادند تمامی نيروهای گردان را فراخوانی نمايم اينجانب به پيروی از دستور فرمانده تمامی نيروها را فراخواندم و شهيد فرهنگيان از تمامی نيروها طلب حلاليت نمود .

 

 

جناب سرهنگ معصومی (يكي از فرماندهان نيروي انتظامي) كشور كه ايشان دانشجويان دوره عالی فرماندهي بعد از جنگ بوده اند می فرمايند : يكي فرماندهان و يادگاران 8سال دفاع مقدس بنام سردار بهمن كارگر بعنوان يكی از اساتيد برجسته دوره عالی فرماندهی (دافوس ) در جمع فرماندهان انتظامی كه در حال گذراندن اين دوره بوده اند از شهيد اسمعلی فرهنگيان بعنوان سردار خوبی ها ياد می نمايند .     

 

 

عدالت از ديدگاه شهيد اسمعلی فرهنگيان به نقل از هم رزم شهيد بنام اشرف صدری

 

 

زمانی كه گردان تبوك در تيپ نبی اكرم تشكيل شد و شهيد فرهنگيان در رأس آن قرار داشت اينجانب فرا خواند دستوری به بنده دادند مبنی بر اينكه به ميان نيروهای گردان بروم مشكلات نظير كم و كاستی های نيروها اعم از مشكلات داخل گردان و بيرون از گردان را بررسی نمايم خدمت ايشان بياورم كه ايشان مشكلات را حل نمايد يكي از دلايلی كه شهيد فرهنگيان هميشه موفق بودند توجه به حل مشكلات نيروها بود ايشان بارها فرموند نيرويي توان جنگيدن را دارد كه هيچگونه فكر و دغدغه ای نداشته باشد .

 

 

شهيد فرهنگيان از لحاظ بخشش و توجه به هم رزمانش كه يكی از هم رزمان شهيد عنوان می نمايد

 

 

شهيد فرهنگيان در عمليات والفجر9 بدليل رشادت هايی كه از خود نشان داد توسط فرماندهان ارشد مورد تشويق قرار گرفت و يكدستگاه يخچال به ايشان هديه داده شد يكي از رفقای شهيد كه ايشان نيز به درجه رفيع شهادت نائل شده اند و در آن زمان توان پرداخت هزينه عمل جراحی برادرش را نداشت شهيد فرهنگيان با شنيدن اين خبر بلافاصله به نامبرده مراجعه و هديه ای را كه دريافت نموده بود به شهيد حيدری تقديم نمود.

 

 

  حاج مجتبی رضايی : در سال 1373 توسط نيروی زمينی  سپاه  مانور مشتركی دربين سپاهيان كشور به مركزيت كرمانشاه برگزار گرديد كه سخنران اين همايش ومانور عظيم كشوری سردار رضايی فرمانده اسبق كل سپاه  كشور بودند كه در سخنرانی بار ها از رشادت ها وتحليل های عملياتی شهيد فرهنگيان توسط سردار رضايی ياد شد.

 

روحش شاد و يادش گرامی

دیدگاه شما

آخرین اخبار