امروز: سه شنبه 4 ارديبهشت 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
25. تير 1396 - 10:19   |   کد مطلب: 304494
سهیل سنقر : امر به معروف و نهی از منکر در حق مسئولان همانا گشودن باب انتقاد از آنها را رواج خواهد داد که هم باعث پیشرفت مسئولان امر و هم پیشرفت جامعه خواهد شد در واقع اساس مقوله بسیار مهم امر به معروف و نهی از منکر حق محوری است نه من محوری.

به گزارش سرویس یادداشت سهیل سنقر، در این یادداشت به رابطه این مقوله مهم با بحث نقد و نقادی خواهیم پرداخت و ردپای این موضوع مهم را در سخنان مقام معظم رهبری جستجو می کنیم نقد و انتقاد در اسلام و نظام حکومتی برآمده از اسلام از اصول مهم و اساسی است که این مکانیسم عملی در اسلام در قالب امر به معروف و نهی از منکر تجلی می یابد که می تواند مربوط به نقد عملکرد افراد در جایگاهها و نقشهای مختلف در جامعه اسلامی باشد.

 

 

امر به معروف و نهی از منکر باعث جلوگیری از فساد حکمرانان خواهد شد البته نه تنها حکمرانان بلکه در هر جایی که قدرت هست در معرض فساد قرار دارد اما دولت و حکومت بالاترین سطح قدرت را دارد و لذا خطر فساد در آنها جدی تر است.

 

 

مقام معظم رهبری در سخنان خود که در19 دی ماه 1368بیان داشتند : "امربه معروف و نهی از منکر حوزه های گوناگونی دارد که مهمترینش حوزه مسئولان است یعنی شما باید ما را به معروف امر و از منکر نهی کنید مردم باید از مسئولان کار خوب بخواهند ،آنهم نه به صورت خواهش و تقاضا بلکه باید ازانها بخواهند" ایشان همچنین در دیداراعضای هیأت دولت در17مهرماه1384 در باب ضرورت نقدپذیری مسئولین میفرمایند "ماها اگر بخواهیم در این جایگاهی که هستیم از احتمال خطی خود کم کنیم باید از سخن درشت خیر خواهان نرنجیم" انتقاد وضرورت نقد پذیری در ذات امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد.

 

 

یعنی با فهم درست از این مقوله به این نتیجه می رسیم که با امر به معروف و نهی از منکر در حق مسئولان همانا گشودن باب انتقاد از آنها را رواج خواهیم داد که هم باعث پیشرفت مسئولان امر و هم پیشرفت جامعه خواهد شد ایشان در این مقوله بسیار مهم حق محوری را اساس همه چیز دانسته اند،نه من محوری.

 

 

در واقع حق و حقگویی مرز انتقاد سالم و ناسالم را می شناساند مقام معظم رهبری در خطبه های نمازجمعه 25 آذر ماه 1379می فرمایند اگر خدای ناکرده دل با زبان همراه نباشد آنگاه مشمول این جمله خواهیم شد که مردم را به نیکی امر می کنیم اما خود به آن عمل نمی کنیم مردم را از بدی نهی می کند اما خود او همان بدی را مرتکب می شود چنین شخصی مشمول لعنت خدا می شود البته در نقادی بر اساس امر به معروف و نهی از منکر باید مصلحت نظام اسلامی در نظر گرفته شود و چرا که بعضی به جای انتقاد سازنده بنا را بر فحاشی می گذارند؛که این بسیار خطرناک است و باید توجه داشت به هر نقدی روی خوش نشان ندهیم.

 

 

باید در نظر داشت لازمه دید انتقادی داشتن همانا وسعت نظر و وسیع نگری است یعنی مقوله امر به معروف و نهی ازمنکر را متوجه مسائل خرد و پیش پا افتاده نکنیم مقام معظم رهبری درسخنرانی 12 دی ماه1386 می فرمایند مهمترین آسیب ها که بر سر راه امر به معروف وجود دارد فقدان وسیع نگری است.

 

 

مصداق کامل امر به معروف ایجاد جامعه و حکومت اسلامی و مصداق کامل نهی از منکر نهی از یک جامعه طاغوتی است اما در صورت فقدان وسیع نگری این حکم عظیم خدا در مسائل جزئی خلاصه می شود باید گفت که مهمترین و اولویت دارترین نوع امربه معروف و نهی از منکر ناظر به مسئولین و حاکمیت است.

 

 

البته این مقوله صرفا معطوف به حکومت و دولت نیست اما این نوع  از امربه معروف و نهی ازمنکر در دین ما بسیار مهم است؛چراکه حکمرانان می توانند یک جامعه را اسلامی سازند و یا اینکه آنرا نابود کنند ، نقد و امر به معروف و نهی از منکر باعث می شود که هیچکدام از مسئولین در آن جایگاهی که دارند ،برای خود حاشیه امن احساس نکنند و برای خود در آن منصب مصونیتی قائل نباشند.

 

 

در پایان باید گفت با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری این امر کاملا آشکار است که ایشان این فریضه را هم بر مسئولین وهم بر مردم واجب می دانند و لذا وجود گفتگوی انتقادی در میان حکمرانان و مردم دارای اهمیتی فراوان است و باید نسبت به گسترش آن در جامعه اهتمام ویژه داشته باشیم./میثم بشیری کارشناس امور فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سنقر

دیدگاه شما

آخرین اخبار