امروز: سه شنبه 4 ارديبهشت 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
19. تير 1396 - 16:00   |   کد مطلب: 304457
سهیل سنقر : اگر به تاریخ کهن ایران زمین نگاهی بیندازیم خواهیم دید که در تمام این دوره ها حجاب به عنوان یک اخلاق و یک اصل اجتماعی پذیرفته شده است که این جمله ما را به این نتیجه خواهد رساند که حجاب ریشه در فرهنگ ما دارد.

به گزارش سرویس یادداشت سهیل سنقر، اگر به تاریخ کهن ایران زمین نگاهی بیندازیم خواهیم دید که در تمام این دوره ها حجاب به عنوان یک اخلاق و یک اصل اجتماعی پذیرفته شده است که این جمله ما را به این نتیجه خواهد رساند که حجاب ریشه در فرهنگ ما دارد.

 

 

حال چه شده است که امروز به نوعی از بی حجابی وشاید بد حجابی رسیده ایم؟ در این رابطه مباحث زیادی در سطح کلان مطرح شده است اما در این یادداشت میخواهیم به این برسیم که در شهرستانهای کوچک از جمله سنقر چرا حجاب مقداری از رنگ افتاده است و کمتر از ناحیه مردم مورد توجه قرار می گیرد و خوانندگان عزیز قطعا با من اتفاق نظر دارند که این خیابان هایی که امروز در آن قدم می گذاریم همان خیابان هایی نیست که زمانی در آن رفت وآمد می کردیم.

 

 

تأسیس چند دانشگاه در سنقر شاید یکی از عللی باشد که باعث شد هم نوعی جدید از پوشش به این شهر بیاید و هم اینکه عده ای دست به تقلید ازین پوشش بزنند از طرفی اکثر جوانان بومی نیز به ثبت نام در این دانشگاهها روی آوردند که این نیز در تاثیر پذیری آنها نقش داشته است.

 

 

این درست است که در جایی که دانشگاه باشد پیشرفت نیز هست اما باید در ابتدا نهایت تلاش را کرد که در محیط دانشگاه فقط علم مورد توجه قرار گیرد نه اینکه مد ولباس؛ البته موافق تفکیک دانشگاه نیستیم اما در جایی که علم و تلاش برای آن در جامعه نهادینه نشده باشد اختلاط دختر و پسر به پیشرفت علم که کمک نخواهد کرد هیچ به تنزل آن نیز کمک می کند.

 

 

لذا می طلبد که دانشگاههای شهر خود را بیشتر به سطح یک دانشگاه واقعا پیشرو برسانند یک زمانی در شهرستان سنقر مسجد و پایگاه های دینی بسیار مورد استقبال قرار می گرفت که خود مأمن خوبی برای جوانان جهت جلوگیری از انحراف بود اما امروزه جوانان و دخترها کمتر در این نهادها حضور دارند که این خود درکنار تبلیغات دشمنان در ماهواره ها منجر به نوعی الگو گیری در میان خانواده ها شده است و بی حجابی آن چهره مذموم و زشتی را که داشته است دیگر ندارد.

 

 

البته باید گفت که خوشبختانه این اتفاق در خیلی از خانواده های متدین نیفتاده است اما باید پیشگیری کرد و اینکه در این سالها تلاش های خوبی برای حضور جوانان در مکان های فرهنگ و مذهبی شده است که قطعا بی تاثیر نبوده است و می توان بیشتر از گذشته نیز بشود.

 

 

مهاجرتهایی که از استانهای اطراف نیز به سنقر شده است در گسترش نوع پوشش زنان ما که معمولا چادر بوده است نیز بی تاثیر نبوده است البته در اینجا بحث مقاومت فرهنگ ها پیش می آید و اینکه فرهنگ کدام شهر برتری خود را نشان می دهد و خوشبختانه داشته ایم افرادی را که از شهر دیگر به اینجا آمده اند اما تحت تاثیر فرهنگ این شهر به نوع پوشش ما که چادر است روی آورده اند.

 

 

اما باز می طلبد در مواجه با این قضیه نسل جدید نیز به کمک بیایند تا همچنان حجاب در شهرستان سنقر مفهوم خوب گذشته را داشته باشد شمردن دلایل بی حجابی درشهرهای کوچک می تواند ازین مسائل بیشتر شود و با فهم این موضوع می توانیم جامعه را از آفت های بدحجابی دور نگه داریم.

 

 

وجود این الگوهای بی حجابی منجر به ناهنجاریهای اجتماعی در جامعه شده است و این مسئله در کنار بیکاری و اعتیاد می توانند هرشهری را به راحتی در برابر تهاجم فرهنگی خلع سلاح کنند در این یادداشت کوتاه قصد نسخه پیچی برای این معظل را نداریم وهدف بیشتر این است که لحظه ای به خود بیاییم و از گذر این مسائل شهرمان را از آفتهای زندگی مدرن دور نگه داریم/میثم بشیری کارشناس فرهنگی ومطبوعاتی

دیدگاه شما

آخرین اخبار