امروز: سه شنبه 4 ارديبهشت 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
14. تير 1396 - 9:41   |   کد مطلب: 304450
سهیل سنقر : در تقویم ما روز 14 تیرماه را به عنوان روز قلم نام نهاده اند که بیشتر صیغه ای تاریخی دارد از این جهت که در روزگاران کهن در چنین روزی جشنی به نام جشن تیرگان برگزار می کردند و در آن روز از تمام کاتبان و نویسندگان تقدیر به عمل می آمد.

به گزارش سرویس یادداشت سهیل سنقر، در تقویم ما روز 14 تیرماه را به عنوان روز قلم نام نهاده اند که بیشتر صیغه ای تاریخی دارد از این جهت که در روزگاران کهن در چنین روزی جشنی به نام جشن تیرگان برگزار می کردند و در آن روز از تمام کاتبان و نویسندگان تقدیر به عمل می آمد اما جدا از بحث تاریخی که مجالی دیگر را می طلبد و مسائلی دیگر که اتفاق افتاد در سال 81 توسط انجمن قلم ایران به شورای عالی فرهنگی کشور پیشنهادی داده شد که چنین روزی را روز قلم نامگذاری کنند که مورد قبول نیز قرارمی گیرد و به خاطر همین مسئله هر سال در چنین روزی مراسماتی گرقته می شود که هرچند زیاد تعریفی ندارد اما در به یادآوردن این روز کمک خواهد کرد.

 

 

اهمیت قلم  و آنچه که با آن نوشته می شود از آنجا آغاز می شود که خداوند در قرآن به قلم سوگند یاد می کند و این شاهدی بر شرافت و قداست قلم است وحتی در نخستین ارتباط وحیانی با رسول خداوند نیز سخن از قلم به میان می آید ، تا جایی که خداوند خود را اینگونه معرفی می کند و می گوید"علم بالقلم" یعنی آنکه با قلم آموخت و برای پیامبر اهمیت قلم به حدی بود که در جنگ ها به اسرایی که می توانستند به ده نفر از مسلمانان خواندن و نوشتن بیاموزند، حکم آزادی می دادند .

 

 

جدا از اهمیت قلم  و نوشتن در حوزه دینی،در سایر حوزه ها نیز قلم مورد توجه و تقدیر قرار گرفته است در واقع قلم در هر کسوتی که باشد می تواند بنویسد،تخریب کند،بسازد و واقعیتها را آشکار کند در واقع قلم معجزه ای جاودان است.

 

 

قلم و کاغذ مهمترین ابزار ذخیره اطلاعات است،اما پایه های این باور پس از چندی به لرزه در آمد وبا ظهور رایانه و رشد سریع فناوری اطلاعات،برتری بی رقیب کاغذ و قلم به طور جدی به مبارزه طلبیده شد اما باید پذیرفت این دگرگونیها در ظاهر قلم،از ارزش قلم و نوشتن نمی کاهد بلکه بدلیل انتقال لحظه ای نوشته ها هر آینه مسئولیت و وظیفه قلم را دوچندان می کند.

 

 

در واقع در این آشفته بازاری که در زمینه انتقال اطلاعات در جهان می بینیم ،قلم بواسطه سه امتیاز که دارد که مشتمل بر باقی بودن،دقیق بودن وعمیق بودن است می تواند همیشه و در همه حال یک سروگردن بالاتر از سایر وسیله های انتقال اطلاعات باشد.

 

 

در پایان باید اشاره داشت که این یادداشت کوتاه بیشتر بنا را بر اشاره به چنیین روزی گذاشته است واینکه ببالیم به قلم و نویسندگانی که در طول تاریخ لحظه های ما را به ثبت رسانده ان؛تا همیشه انسانیت برای تمام دورانها باقی بماند/میثم بشیری کارشناس فرهنگی و مطبوعاتی

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار