امروز: پنجشنبه 27 دى 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
15. آذر 1395 - 7:11   |   کد مطلب: 303560
سهیل سنقر : از ۱۴ تا۲۱ آذرماه هرسال را به عنوان هفته حسابداری و روز ۱۵ آذرماه را به عنوان روز حسابدار نامگذاری نموده اند.

به گزارش سهیل سنقر، دو تا هشت دسامبر 2007 ميلادي (برابر با 11 تا 17 آذر 1386) براي حسابداران جهان بزرگ ترين رويداد تاريخ حسابداري به شمار مي آيد. زيرا آيفك (فدراسيون بين المللي حسابداران) اين هفته را به مناسبت سي امين سالروز تاسيس اش به عنوان هفته جهاني حسابداري اعلام كرده است. 30 سال پيش، در چنين روزهايي نهادهاي حرفه اي حسابداري چند كشور به منظور همگرايي در استانداردها و روش هاي حسابداري و حسابرسي در عرصه بين المللي اقدام به تاسيس آيفك يا فدراسيون بين المللي حسابداران كردند. امروزه آيفك به مهم ترين ارگان حسابداري بين المللي تبديل شده است. اين ارگان از 155 نهاد حسابداري از 120 كشور جهان، كه در حدود 5/2 ميليون حسابدار را نمايندگي مي كند، تشكيل شده است. آيفك بزرگ ترين ارگان بين المللي در ميان حرفه هاي بين المللي به حساب مي آيد و اين عظمت و بزرگي جايگاه حسابداران را در ميان تمام حرفه ها متمايز و برجسته مي كند. آيفك با آگاهي از جايگاه و نقش حسابداري در حفظ و حراست از منافع عمومي و رشد، توسعه، بهينگي، كارآيي و پايندگي اقتصادها و بنگاه هاي اقتصادي و نيز براي ترويج همگرايي بين المللي در ميان حرفه هاي حسابداري و براي جلب نظر استفاده كنندگان و برقراري تماس هاي مستقيم و تبادل نظر با استفاده كنندگان خدمات حسابداري و در يك كلام براي اعتلاو استعلاي عمل حسابداري هفته جهاني حسابداري را تعيين كرده است. هفته حسابداري جهاني مظهر همگرايي، هم افزايي و خردورزي جمعي حسابداران جهان است. گفتني است كه اداره ثبت ملي ايالات متحد در يك اقدام بي نظير، هفته جهاني حسابداري را در فهرست رويدادهاي ويژه خود ثبت كرده است.
    

 

 

پس از اعلام هفته جهاني حسابداري، نهادهاي حسابداري در سراسر جهان براي بزرگداشت و تكريم اين هفته به تدارك گسترده اي پرداختند. در اين هفته نهادهاي حسابداري و حسابدار ان در سراسر جهان هزاران همايش، گردهمايي، سخنراني، نشست هاي اطلاع رساني، مصاحبه هاي مطبوعاتي، برنامه هاي زنده تلويزيوني، مراسم اعطاي جوائز به نويسندگان و حسابداران حرفه اي برتر، تماس هاي مستقيم با استفاده كنندگان و انواع ديگر برنامه ها را در عرصه هاي ملي و بين المللي برگزار خواهند كرد. در اين هفته حسابداران حول محور يگانگي و همگرايي در عرصه هاي ملي و بين المللي و راه هاي ارتقاء و اعتلاي خدمات حسابداري به ايراد سخنراني و برگزاري مراسم و آيين هاي گوناگون خواهند پرداخت. در اين هفته دنيا چشم به بزرگ ترين رويداد تاريخي بزرگ ترين جمعيت حرفه اي جهان خواهد دوخت و جهانيان به عظمت و ضرورت خدمات حسابداران بيش از پيش خواهند انديشيد و پيوند خود را با مهم ترين عرضه كنندگان اطلاعات و گزارش هاي مالي مستحكم تر خواهند كرد.
    

 

 

حسابداران، اطلاعات مورد نياز اكثر تصميمات اقتصادي در سطح بنگاه هاي دولتي، عمومي و خصوصي را تهيه و گواهي مي كنند. اين تصميمات، در كنار حفظ و حراست منافع عمومي، بنگاه ها و اقتصادها را به سوي بهينگي و رشد راهبر مي شوند. بنا بر اين تمام استفاده كنندگان اطلاعات حسابداري، اعم از سازماني و برون سازماني وجود سامانه هاي حسابداري و خدمات حسابداري را براي گرفتن تصميمات اقتصادي و نيز دوام و بقاء بنگاه هاي اقتصادي حياتي و ضروري مي دانند. در اقتصادهاي نوين بدون سامانه هاي حسابداري تصميم گيري ها و ارزيابي هاي اقتصادي، به ويژه تصميمات داد و ستد اوراق بهادار وام پردازي، ارزيابي عملكرد مديران و برنامه ريزي و كنترل بنگاه ها و مديريت ريسك هاي مالي، امكان ناپذير است. كارآيي و بهينگي فعاليت هاي اقتصادي و تسهيم و تخصيص كارآي منابع اقتصادي كمياب در ميان طرح ها و فعاليت هاي اقتصادي بيش از هر چيز در گرو اطلاعات و گزارش هاي مالي است كه توسط حسابداران فرآورده مي شوند. جهاني شدن اقتصادها بر نيازهاي استفاده كنندگان به اطلاعات و گزارش هاي مالي بيش از پيش افزوده است. از اين رو استفاده كنندگان از محصولات و مصنوعات حسابداري بيش از ديگران از همگرايي و خردورزي جمعي حسابداران و اعتلاي حسابداري بهره خواهند برد. بنا بر يك پژوهش پرسش كاوي كه آيفك انجام داده است استفاده كنندگان در كنار اهالي حرفه، هر دو، بر ضرورت برپايي هفته جهاني حسابداري تاكيد گذارده اند.
    

 

 

در كشور ما نيز پنج نهاد حسابداري بزرگ شامل انجمن حسابداران خبره ايران (عضو پيوسته آيفك)، جامعه حسابداران رسمي ايران(عضو وابسته آيفك)، انجمن حسابداري ايران، انجمن مديران مالي ايران و سازمان حسابرسي در ائتلافي كم نظير و تاريخي به تاسي از همتايان و همپيشگان خود در سراسر جهان بر آن شده اند تا به پاس اين هفته و براي تكريم و تجليل از مقام حسابداران يك روز را به عنوان «روز حسابدار» تعيين كنند. امروز، 13 آذر 1386، رهبران اين پنج نهاد گرد هم خواهند آمد تا «روز ملي حسابدار» را مشخص كند.

 

 

 

اين تصميم عميقا تقديرپذير و احترام برانگيز است و مي تواند سرآغازي براي همگرايي و خردورزي جمعي اثربخش تر در عرصه ملي در ميان نهادهاي حسابداري باشد. اين رويدادي بزرگ براي تمام حسابداراني است كه توسط اين نهاها نمايندگي مي شوند. ما كه در روند تجربه دموكراسي و تمرين و تثبيت خردورزي جمعي در تمام فعاليت ها و عرصه هاي حرفه اي و اجتماعي هستيم براي تحكيم وحدت و يكپارچگي حسابداران به روز حسابدار بيش از ديگران نياز داريم. بي ترديد مهم ترين رهاورد اين همگرايي و خردورزي جمعي ايجاد توان و ظرفيت هم افزايي در عرصه حسابداري ملي و مالامشاركت و حضور فعالانه تر در عرصه بين المللي است. از اين رهگذر استفاده كنندگان، به ويژه بازيگران و بازي گردانان بازار سرمايه و دولت، بيش ترين نصيب و بهره را خواهند برد.روز حسابدار از يك سو تجلي بخش اتحاد و يگانگي حسابداران و نماد تكريم و تجليل از حسابداران و از سوي ديگر فرصتي براي سپاس داري و تكريم استفاده كنندگان اطلاعات و گزارش هاي مالي و جلب نظر آنان است. اين واقعيت ها بر ضرورت روز ملي حسابدار تاكيد مضاعفي مي گذارند. روز حسابدار به قياس از هفته جهاني حسابداري مظهر همگرايي، هم افزايي و خردورزي جمعي حسابداران ايراني در عرصه ملي است اما كار در اينجا خاتمه نمي يابد. از اين پس نياز داريم تا اين روز را به يك روز ملي رسمي تبديل كنيم.
   
   

دیدگاه شما

آخرین اخبار