امروز: سه شنبه 5 تير 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
5. دى 1396 - 16:12   |   کد مطلب: 305062
سهیل سنقر : باستان شناسان حدس می زنند سازه معماری شناسایی شده در فصل دوم کاوش های تپه نادعلی بیگ به هزاره پنجم پیش از میلاد تعلق دارد.

به گزارش سهیل سنقر، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حنان بحرانی‌پور  سرپرست هیأت کاوش با اعلام این خبر گفت: تپه نادعلی بیگ در جنوب غربی شهرستان سنقر استان کرمانشاه، در نزدیکی حاشیه رودخانه جامیشان واقع شده است.

او با بیان اینکه این تپه در بررسی و شناسایی شهرستان سنقر در سال ۱۳۸۳ توسط محمود حیدریان شناسایی و ثبت شد تصریح کرد: در پی ایجاد سد جامیشان روی رودخانه جامیشان این تپه با خطر تخریب مواجه بود.

این باستان شناس گفت: از این رو اولین فصل برنامه پژوهشی این محوطه در قالب گمانه زنی به منظور شناخت لایه های باستانی و توالی فرهنگی منطقه در سال ۱۳۹۵ انجام شد که نتایج آن متعلق به دوره مس و سنگ میانی و دو فاز سه گابی و دالما هزاره پنجم پیش از میلاد بود.

به گفته او،  دومین فصل کاوش در این محوطه به منظور شناخت معماری انجام و طی این فصل کاوش یک ترانشه به ابعاد ۱۰×۸ متر در بخش جنوب غربی تپه مورد کاوش قرار گرفت.

بحرانی پور گفت: یافته های کاوش تاکنون شامل شناسایی چندین مرحله ساخت و ساز، بقایای واحدهای مسکونی مرتبط به فعالیت روزمره و تعداد قابل توجهی قطعات سفالی مربوط به دوره مس و سنگ میانی هزاره پنچم پیش از میلاد است.

او اظهار داشت: تنوع سفالهای محوطه شامل سفال تگ رنگ، پلی کروم، مونوکرم دالمای، دالما عبید، فشاری و BOB سه گابی ... است.

وی گفت: معماری شناسایی شده  شامل فضای مختلف ساخته شده ازمصالح خشت به ابعاد  ۶۵× ۳۵ سانتی متر با پلان راست گوشه در جهت شرقی- غربی ساخته شده است.

بحرانی پور تصریح کرد: با توجه به بقایای معماری و مقایسه سفالهای بدست آمده به نظر می رسد این فاز معماری مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد است.

دومین فصل کاوش های باستان شناسی در تپه نادعلی بیگ با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

دیدگاه شما

آخرین اخبار