امروز: دوشنبه 4 تير 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
16. شهريور 1396 - 10:30   |   کد مطلب: 304711
غدیر خم نام ناحیه‌ای میان مکه و مدینه است که محمد، پیامبر اسلام، در ۱۸ ذی‌الحجه سال ۱۰ هجری قمری (مطابق با ۲۸ اسفند سال ۱۰ خورشیدی) علی بن ابی طالب را «ولی» مؤمنان اعلام کرد، سال روز این واقعه میان شیعیان به عید غدیر شهرت دارد.

به گزارش سهیل سنقر، غدیر خم نام ناحیه‌ای میان مکه و مدینه است که محمد، پیامبر اسلام، در ۱۸ ذی‌الحجه سال ۱۰ هجری قمری (مطابق با ۲۸ اسفند سال ۱۰ خورشیدی) علی بن ابی طالب را «ولی» مؤمنان اعلام کرد، سال روز این واقعه میان شیعیان به عید غدیر شهرت دارد.

 

 

در همین راستا با برگزاری میزگردی با حضور تنی چند از مسئولان به عظمت این روز بزرگ در تاریخ اسلام خواهیم پرداخت؛

 

 

غدیر، روز تجلی بیعت با امامت و ولایت است

 

 

حجت الاسلام مجید صفدری در گفتگو با سهیل سنقر اظهار داشت : عید غدیرخم درس های بزرگی به مسلمانان آزاده جهان داده است که ولایتمداری و امام شناسی از مهمترین این درسهاست.

 

وی غدیر را جلوگاه عظمت و منزلت امیرالمومنین حضرت علی (ع) دانست و گفت: در دین مبین اسلام واقعه غدیرخم از اهمیت و جایگاه بسیار والایی برخوردار است.

 

وی برپایی باشکوه جشن عید غدیر و حضور مردم در مجالس این ایام را بیانگر توجه و شناخت مردم نسبت به جایگاه ولایت و عشق به آن امام همام است.

 

امام جمعه شهرستان سنقروکلیایی با اشاره به واقعه مهم غدیر و بحث ولایت و امامت ، افزود: ولایت مطلقه فقیه در تداوم خط انبیا الهی است و کسی که منکر ولایت مطلقه فقیه باشد در حقیقت ولایت امیر المومنین (ع) را منکر شده است.

 

حجت الاسلام صفدری اظهارداشت: دستور پیامبر (ص) در روز غدیر مبنی بر تبعیت از امام، جایگاه ولایت در عصر کنونی و همچنین در زمان غیبت حضرت ولی عصر(ع) را مشخص کرده و امروزه هویت شیعه به واسطه غدیر است.

 

وی با بیان اینکه تمسک به ولایت و امامت رمز بقای نظام اسلامی است ، تصریح کرد: غدیر سرچشمه جوشان ولایت و پیام آن استمرار حکومت الهی و استقرار پیام نبوت است.

 

امام جمعه سنقروکلیایی در ادامه گفت: امامت و ولایت هر دو ناجی انسان در روز قیامت و آتش دوزخ هستند و بی شک تمسک و پیروی از ولایت فقیه تنها راه سعادت و رستگاری است.

 

حجت الاسلام صفدری پیروی از ولایت را از جمله وظایف مهم امت اسلامی ذکر کرد و گفت: در مسیر رسیدن به کمال و رستگاری سادات می توانند الگویی شایسته برای تمام مردم باشند.

 

 

عید غدیر بزرگترین عید در دنیای اسلام است

 

 

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا در گفتگو با سهیل سنقر اظهار داشت : مسئله غدیر یکی از مباحث اعتقادی جامعه اسلامی است و تلقی این که این روز بزرگ فقط متعلق به شیعیان است منطقی نیست.

 

 

وی اضافه کرد: وقتی در منابع اهل سنت سیر می کنیم و به حجه الوداع نگاهی می اندازیم می بینیم به این واقعه اشاره شده و نباید با تعصب کورکورانه چشم بر حقیقت ببندیم و این روز را متعلق به شیعیان بدانیم. 

 

 

نماینده مردم سنقروکلیایی تصریح کرد: انسانهای منصف براحتی نمی توانند از کنار این واقعه بزرگ که متعلق به شیعه و سنی است بی تفاوت بگذرند و با تعمق در آن درس می گیرند.

 

 

وی گفت: در واقعه غدیر وقتی نبی مکرم اسلام(ص) حضرت علی (ع) را به جانشینی خود برگزید چند اتفاق رخ می دهد که یکی از آنها زعامت و حکومت است و در کنار آن از شان ولایت و امامت پرده برداری می شود که اهمیت بیشتری دارد.

 

 

حجت الاسلام حسینی کیا بیان داشت : جامعه اسلامی نباید همه چیز غدیر را در زعامت خلاصه کند هرچند ولی وظیفه دارد اگر شرایط فراهم شد برای ایجاد حکومت اقدام کند اما شان مرجعیت علمی و معنوی و عرفانی قابل واگذاری نیست و در ذات امامت و ولایت نهفته است.

 

 

وی ابراز داشت : واقعه غدیر واقعه مهمی است که باید به آن به صورت جامع نگاه کنیم و آن را در حد خلافت تنزل ندهیم بلکه بدانیم که ولایت شان آسمانی و الهی دارد و ویژه افراد خاص است و شان ولایی دارد.

 

 

غدیر فرصتی برای تبیین امامت و ولایت است

 

 

حجت الاسلام محسن فدایی در گفتگو با سهیل سنقر اظهار داشت : خداوند سبحان امامت را ادامه رسالت و همتای آن می داند از این رو در حادثه جهانی غدیر خم به پیامبر اکرم(ص) می فرماید؛ اگر نصب علی بن ابیطالب را به دست خود انجام ندهی و ولایت را تبیین نکنی اصلا به رسالت الهی عمل نکرده ای؛ یعنی رسالت منهای امامت معادل با رسالت منهای رسالت است زیرا آنچه اساس رسالت را حفظ میکند همان امامت است.

 

 

وی خاطر نشان کرد: بهترین معرف برای عظمت روز غدیر و حادثه جهانی این روز قرآن و عترت است خداوند در قرآن می فرماید؛ يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ اگرچه پیامبر دارای مقام نبوت است لکن در این پیام آسمانی رسالت او مطرح است از این رو با خطاب یا ایها النبی آغاز نشد.

 

 

حجت الاسلام فدایی بیان داشت : دو عنوان رسالت و ربوبیت که در این آیه آمده نشانه آن است که رسالت پیامبر و ربوبیت خدا هر دو در آفرینش رویداد جهانی غدیر خم نقش دارد، یعنی خدایی که پروردگار بشر است باید آنها را بپروراند و پرورش بشر بدون شریعت و مجری شریعت میسر نیست.

 

 

این کارشناس مسائل دینی ادامه داد: رسالت رسول اقتضا دارد که وی پیام خدا را به درستی دریافت و ابلاغ کند و اگر این پیام را به جوامع انسانی ابلاغ نکرد گویا هیچ کاری نکرده است از این رو به پیامبر اکرم(ص) فرمودند؛ اگر آنچه را از سوی پروردگار بر تو نازل شده به مردم ابلاغ نکنی رسالت خود را ابلاغ نکرده ای.

 

 

حجت الاسلام فدایی در پایان گفت: عید غدیر خم دارای ابعاد مختلف اجتماعی و سیاسی است و عید غدیر خم با گذشت زمان به صورت زنده در دلها باقی مانده است و بر همه ما واجب است که این روز را گرامی بداریم و در شناساندن واقعه غدیر و فلسفه غدیر به نسل جوان کوشا باشیم.

دیدگاه شما

آخرین اخبار