امروز: چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
17. تير 1396 - 9:06   |   کد مطلب: 304449
سهیل سنقر : معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان سنقروکلیایی در اطلاعیه ای ارسالی به پایگاه رسمی اطلاع رسانی سهیل سنقر از فعالیت شرکت های هرمی در سنقر که نوعی محرز از کلاهبرداری است هشدار داد.

به گزارش خبرنگار سهیل سنقر، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری شهرستان سنقروکلیایی در اطلاعیه ای ارسالی به پایگاه رسمی اطلاع رسانی سهیل سنقر از فعالیت شرکت های هرمی در سنقر که نوعی محرز از کلاهبرداری است هشدار داد.

 

 

در متن این اطلاعیه آمده است/اطلاعیه شماره (2) بدینوسیله به استحضار مردم شریف شهرستان سنقروکلیایی می رساند؛

 

 

فعالیت شرکت های هرمی با دامنه های عضوگیری شبکه ای که بخش قابل توجهی از سرمایه مادی و جوانی را از کشور به یغما می برد، نوعی محرز از کلاهبرداری است که قانونگذار کشورمان را به واکنش واداشته و مجبور به جرم انگاری ویژه نموده است.

 

 

در ایران زمینه هایی وجود دارد که موفقیت در تکرار این اقدامات سوداگر را با شانس بالایی مواجه می کند:

 

 

  1. مردم به سمت فرهنگ مصرف گرایی و تجمل طلبی و طمع کاری حرکت می کنند.
  2. بیکاری در بین جوانان موج می زند و سود هنگفت و یک شبِ برای این نسل بسیار اغواگر و وسوسه انگیز است.
  3. مردم ایران عادت دارند به محض فعالیت آزادانه ی یک جریان در جامعه آن را مجاز و قانونی تلقی کنند.(غافل ازاینکه مثلاً بسیاری از بانکها، با دور زدن قانون عملیات ربوی انجام می دهند)

 

 

اما امروز دلالی های تارعنکبوتی فراملی با لباس و عنوان جدیدی بنام بازاریابی شبکه ای به میدان آمده اند و با اقداماتی مشابه با شرکتهای هرمی به جمع آوری مجوز از ادارات ذیربط و استفتاء از مراجع برای مشروعیت بخشیدن به فعالیت خود پرداخته اند. در این شکل از فعالیت شبکه ای نیز زیر مجموعه ها ابزار فربه گی سرشاخه ها می شوند.

 

 

کالاهایی با ظاهر جدید از هر صنف و دسته با نام شرکت (شرکتی که تولید کننده آنها نیست و فقط لوگوی برندی غیر واقعی را بر کالاها نقش می کند) به زیرمجموعه ها فروخته می شود تا این افراد، شانس قرارگرفتن در صف بازاریابان آتی شرکت را داشته باشند بدین ترتیب کالاهای نامرغوب و غیراستاندارد و گران به افرادی فروخته می شود که نیازی به آن کالاها ندارند و هدفشان از خرید نیز ورود به شبکه است نه استفاده از کالایی که ممکنست غیرقابل مصرف هم باشد.

 

 

حال اگر از نظر اقتصادی و بر فرض محال این کالاهای کشکولی و همه رقم بهترین کالاهای موجود هم باشند روز به روز تعداد بازاریابان و عرضه کنندگان بر تقاضا و مشتریان پیشی می گیرد در نتیجه بازار اشباع شده و باعث فروپاشی هرم می شود و سود را فقط سرشاخه ها می برند فراموش نکنیم که خریداران(جامعه تقاضا کننده)مصرف کننده هم نیستند بلکه بازاریابان جدید هستند که به امید عضوگیری و افزایش زیرمجموعه، خرید  کرده اند.

 

 

این نیرنگ اعتراض مراجع عظام را نیز در پی داشته است حضرت آیت الله مکارم شیرازی در این باره بیان داشته اند که ((این امر مصداق بارز اکل مال به باطل است. جوانان را از تولید بازداشته و به موجودی حقیر و مصرف گرا تبدیل می کند با اطلاعات غلطی که به شورای نگهبان داده اند فتوا بر جواز آن گرفته اند عجیب است که شورای نگهبان در کاری که وظیفه اش نیست دخالت کرده و نظری داده که موجب سوء استفاده وزارت صنعت برای صدور مجوز شده است.))نظر مقام معظم رهبری و سایر مراجع نیز تفاوت خاصی با متن فوق ندارد.

 

 

"ادوارد برنایدز" خواهرزاده ی "زیگموند فروید" که پدر ادورتیسینگ و تبلیغات (پیامهای) بازرگانی تلقی می شود دکترین تجاوز به ذهن خود را با تمرکز بر مصرف گرایی گسترش داد وی دریافته بود که با این تبلیغات می شود فرد را به مصرف کالاهایی که به آنها تمایل و نیازی ندارد ترغیب کرد یعنی احساس نیاز کاذب و به سود تولید کننده کودکی روستایی را تصور کنید که مدام شاهد تبلیغ اسباب بازی، حمام لوکس و ... است. این فرد در آینده، خود را سرخورده و طلبکار و مظلوم نخواهد یافت؟ مظلومی که باید به هر قیمتی شده حق خودش را از جامعه بی رحم پس بگیرد. و این آغازی است بر بزهکاری.حال اگر گناه این شرکتهای شبکه ای، فقط و فقط همین ترویج مصرف گرایی باشد،آیا گناه کمی است؟

 

 

افرادی با فن بیانی قوی از مرکز استان با مراجعه به شهرستانها در حال عضوگیری و افزایش دامنه ی خود هستند بدین وسیله به مردم عزیز اطلاع رسانی می شود که فریب این افراد شیاد که ظاهری موجه دارند را نخورند فعالیت آزادانه ی این گونه افراد و شرکتها به معنای قانونی بودن آنها نیست و مجوزهای احتمالی آنها نیز فاقد ارزش و اعتبار است در نتیجه افرادی که با این گونه شرکتها همکاری و در آنها سرمایه گذاری می کنند شریک آنها محسوب می شوند و در صورت دستگیری با همه ی آنها برخورد قانونی خواهد شد و بهانه ای با عنوان اینکه فریب خورده و مالباخته هستند نیز از آنها پذیرفته نیست.

 

 

لذا توصیه می شود تا جوانان عزیز بجای تکیه بر این گونه تبلیغات و اعتماد به این گونه افراد که در بازی با احساسات جوانان و سوء استفاده از نیاز های آنها(مانند ثروتمند شدن آسان و سریع خودروی لوکس و ...) مهارت دارند تلاش خود را بر کسب روزی حلال و توکل به خداوند متعال در تکیه بر اقتصاد برکت مبنای اسلامی نمایند که رزاق حقیقی، خداست.

 

 

در پایان از عموم مردم تقاضا می شود تا در صورت مشاهده فعالیتهایی از این دست فوراً مراتب را به اطلاع پلیس برسانند.

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار