امروز: پنجشنبه 27 دى 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
17. اسفند 1396 - 8:54   |   کد مطلب: 305287
سهیل سنقر : بقعه مالک در شهرستان سنقر، مکانی زیبا و از اصلی ترین جاذبه های گردشگری شهرستان سنقروکلیایی برای مسافران نوروزی در این ایام است.

به گزارش سهیل سنقر،  بقعه مالک در استان کرمانشاه واقع در شهرستان سنقروکلیایی و به فاصله یک کیلومتری مرکز شهر بر روی تپه ای ساخته شده است ،این بقعه شامل بنای هشت ضلعی و گنبد آجری می باشد، قطر ساختمان حدود 8 متر و اندازه هر ضلع آن 3/5 متر است.

 

 
 
 
از شیوه بنا می توان آنرا به دوره تیموریان منسوب دانست، مردم محل از روی نا آگاهی این بقعه را به مالک اشتر سردار معروف حضرت علی (ع) نسبت می دهند . احتمال دارد مالک سنقر در زمان های دور در این محل مدفون باشد .
 
در سالهای اخیر در این بقعه حفره ای نظرها را جلب کرد که پس از تحقیق معلوم گردید دخمه ای آجری و بند کشی شده در زیر بقعه قراردارد، در این محل 25 تابوت چوبی بدون تزئین بر روی یکدیگر قرار داشته است . درون تابوت ها اجسادی که به سنت اسلامی قرار گرفته بودند و جود داشته که به ایامی خیلی نزدیکتر از تاریخ بنای بقعه مرتبط بودند .
 
این عکس مربوط به بقعه مالک در سال۱۳۴۶ که قبل از بازسازی و مرمت است
 
 
 
 
 
این عکس تابوت هایی است که از بقعه یافته شده

 
 
 
 
روح الله کتاب الهی متولد 1281 ش از معمران شهر سنقر در سال 1370 اظهار داشته است " حدود 30 سال پیش عده ای خارجی و ایرانی با اتومبیل شبانه به سنقر وارد شدند و به بقعه مالک رفته سنگ جلوی در ورودی را برداشته و به داخل دخمه آن رفته و مقدار زیادی اشیا تاریخی نظیر زیورآلات شمعدان طلاجات و ..... را به سرقت بردند. سنگهای مرمر داخل بقعه را نیز بردند".
 
تقریبا سال 1379فردی پس از مطالعه کتاب دیرین راجع به بقعه مالک متوجه می شود که در سر آرامگاه زنجیری به وزن 8 کیلو آویزان است اما متاسفانه در آن سال ها به دلیل روشن کردن آتش در آرمگاه زنجیر طلا کاملا سیاه شده بود کسی متوجه آن نشده و سپس فردی زنجیره راخارج کرده و می برد.
 
تجمع مردم سنقر به هنگام یافتن تابوت ها
 
 
 
 
عکس ورودی سردابه بقعه
 

 

 

 
بقعه مالک هر ساله پذیرایی مهمان بسیاری از اقصی نقاط کشور است و همین مسئله باعث شده است که شهرستان سنقر جزو شهرهای مهمانپذیر استان کرمانشاه محسوب شود.
 
مردم شهرستان سنقر از دو نژاد ترک و کرد هستند و سالیان است که در کنار یکدیگر به صورت مسالمت آمیز زندگی می کنند و بعضا برخی از وصلتها بین این دو قوم در حال انجام است.
 
 
براساس این گزارش، شهرستان سنقر با داشتن آب و هوایی سرد و بعضا متعدل، در فصل تابستان مقصد مسافران و گردشگران بسیاری است.

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار