امروز: شنبه 27 بهمن 1397
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
11. بهمن 1396 - 9:13   |   کد مطلب: 305195
سهیل سنقر : همه مشکلات موجود پیش روی کشت تخمه آفتاب گردان با مدیریت صحیح دولتی و با همکاری کشاورزان قابل حل است اما در این میان صنعتی کردن و برند سازی از این محصول کشاورزی بیش از هر چیز در شرایط موجود نیاز است.

به گزارش سهیل سنقر، سرمای روزهای پرسوز زمستان و بوی مطبوع تخمه پزی های خیابان مهدی موعود شهر سنقر ما را به سوی یکی از این کارگاه ها کشاند. بارها از مشکلاتشان شنیده بودیم اما هر بار طعم دلچسب تخم سنقری و مزه منحصر بفردش و یا کوتاهی لحظه شکستن تخمه باعث شده بود مشکلاتشان را نیز زود فراموش کنیم؛ اما این بار کوره های نیمه مدرن و مشقت کار تخمه پزها و چهره های غمگینشان ما را لحظاتی میخکوب کرد و چند دقیقه هم کلام صاحبان کارگاه شدیم.

 

 

صاحب یکی از این کارگاه ها در گفتگو با خبرنگار سهیل سنقر خود را حسینعلی همایونی معرفی کرد. خودش هم تخمه کار بود و هم تخمه پز. او می گفت: اراضی روستاهای اطراف  سنقر، بویژه شورآباد و قروه و غیاث آباد بیش از هر جای دیگر به کشت آفتابگردان اختصاص دارد.

 

 

همایونی گفت که از سال بعد دیگر کِشتی در کار نیست. علت را که جویا شدیم. او گفت: عدم حمایت دولت از تولید، ورود تخمه چینی، آفت و علف هرزی به نام  گل، که تیشه به ریشه این کشت دیرینه سنقر می زنند  علت اصلی مشکلات تخمه کاران و تخمه پزان است.

 

 

 

 

همایونی گفت: هم اکنون بیش از پنجاه نفر به پیشه تخمه پزی مشغولند و صدها تن تخمه را با کیفیت عالی آماده مصرف می کنند اما دولت با وارد کردن تخمه چینی با قیمت کیلویی پنج هزار تومان، که البته از نظر طعم و مزه قابل مقایسه با تخمه سنقری نیست، موجب دلسردی و ورشکستگی تخمه پزها شده است.

 

 

از وی پرسیدیم آیا  با وجود این مشکلات  هنوز هم با جدیت و انگیزه این پیشه قدیمی را دنبال می کنید که او صادقانه گفت نه!

 

 

 

 

همایونی گفت: تمامی محصول را تنها انبار می کنیم چون دیگر خریداری ندارد و فقط برای دو سال می توانیم از تخمه ها نگهداری کنیم  زیرا طعم و کیفیت آن به مرور زمان از بین می رود و محصول بو داده شده را فقط می توانیم بصورت جزیی و فروش کیلویی آنهم جلو درب مغازه به فروش برسانیم و دیگر از صادرات این محصول خبری نیست.

 

 

آقای همایونی مشغول  هم زدن تخمه ها در کوره بود که چند مشتری گذری  به کارگاه آمدند و از طعم  تخمه تعریف کردند و هر کدام  سفارش چند کیلو تخمه مرغوب  مخصوص سوغات دادند. بیصدا و آرام او را با مشتری هایش تنها گذاشتیم. به روزهایی فکر می کردیم که به هر کجای ایران که سفر می کردیم  در آجیل فروشی هایش اتیکت تخمه سنقری خودنمایی می کرد.

 

 

‌از کارگاه آقای همایونی دور میشدیم و هنوز بوی داغی  تخمه بو داده شده مشام ما را نوازش می داد.

 

 

 

 

گفتنی است که آفتاب گردان گیاهی آب بر است و برای کشت آن نیاز به آب فراوانی وجود دارد. اما با این حال می توان در شرایط فعلی که بی آبی و خشکسالی در کشور وجود دارد، با استفاده از روش های کشت مدرن و صرفه جویی در آب این معضل را بر طرف کرد.

 

 

 

حلقه مفقوده صنایع فرآوری و بسته بندی تخمه آفتاب گردان

 

در این راستا رئیس جهاد کشاورزی شهرستان سنقروکلیایی در گفتگو با سهیل سنقر در خصوص ضرورت برند سازی آفتابگردان سنقر بیان داشت: هر چند نیاز آبی بالای محصول آفتابگردان و مزاحمت گل جالیز دو عامل مهم محدود کننده کشت این محصول است، اما باتوجه به اینکه فعلا تنها محصول شاخص شهرستان بوده و شهرت کشوری و جهانی دارد، لذا ضرورت برند سازی آن بیش از پیش احساس می شود.

 

 

فرشاد کلوند در ادامه بیان داشت: از آنجا که مزاحمت گل جالیز و کاهش قیمت به دلیل واردات بی رویه مشابه خارجی، صرفه اقتصادی کشت آن را در هاله ای از ابهام فرو برده اما با ایجاد حلقه مفقوده صنایع فرآوری و بسته بندی این محصول در همین شهرستان می توان منافع بیشتری نصیب کشاورزان کرد.

 

 

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: تحقق این مهم مستلزم احساس مسئولیت سرمایه گذاران بومی یا جذب سرمایه گذاران دیگر توسط مسئولین محترم شهرستان است.

 

 

به گزارش سهیل سنقر، آنطور که مشخص است همه مشکلات موجود پیش روی کشت تخمه آفتاب گردان مانند کم آبی، علف های هرز و واردات بی رویه تخمه خارجی با مدیریت صحیح دولتی و با همکاری کشاورزان قابل حل است. اما در این میان آنچه که اهمیت دارد لزوم صنعتی کردن و برند سازی از این محصول کشاورزی است که بتوان در شرایط موجود قابل رقابت با نمونه های خارجی باشد./تهیه و تنظیم:میهمی-حمزه ای

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار