امروز: دوشنبه 4 تير 1397
کانال رسمی تلگرامی سهیل سنقر
شهدا و رزمندگان
قیمت خودرو
اجاره بنر تبلیغاتی
14. شهريور 1396 - 11:12   |   کد مطلب: 304685
سهیل سنقر : مجموعه کارگاههای سینمای حرفه ای،به همت انجمن سینمای جوانان ایران نمایندگی سنقر و کلیایی به مدیریت مهدی اصلانی با حضور اساتید برجسته سینمای ایران در این شهرستان در حال برگزاریست.

به گزارش سهیل سنقر، مجموعه کارگاههای سینمای حرفه ای،به همت انجمن سینمای جوانان ایران نمایندگی سنقر و کلیایی به مدیریت مهدی اصلانی در این شهرستان در حال برگزاریست.

 

 

این مجموعه کارگاهها از 8 الی 18 شهریور به مدت 10  روز در حال برگزاری می باشد و هنرجویان در 3 روز پایانی بعد از حضور در این کارگاههای تخصصی، آموخته های خود را به صورت تجربی به کار می گیرند.

 

اولین روز از کارگاه های سینمای حرفه ای در شهرستان سنقر با حضور کامبوزیا پرتوی

 

کامبوزیا پرتوی به عنوان استاد اولین روز کارگاههای سینمای حرفه ای آغازگر این رویداد مهم سینمایی در شهرستان سنقر شد.

 

 

افتتاح این کارگاه به فیلمنامه نویسی و اصول آن اختصاص داشت که با حضور هنرجویان مختلف از سراسر کشور در مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.

 

 

در ابتدای جلسه مهدی اصلانی به عنوان دبیر این رویداد مهم فرهنگی ضمن خوشامدگویی به حاضران از روند اجرای این برنامه گزارش مختصری را ارائه داد و با اشاره به مشکلات پیش روی این برنامه از آغاز تا لحظه شروع برنامه از اراده ای که پشت این برنامه بود  تا این کارگاه به مرحله اجرا برسد سخن گفت و تاکید کرد که این مشکلات را ما به جان ودل خریده ایم تا با حضور شما هنرجویان در این کارگاهها ،بتوانیم سفیر خوبی برای ابلاغ فرهنگ و هنر شهر سنقر به دیگر نقاط ایران  باشیم.

 

 

فیلمبردار فیلم کامیون از حضور اساتید نامدار سینمای ایران در شهرستان سنقر به عنوان یک رویداد فرهنگی منحصر بفرد یاد کردند و ضمن ادای احترام به حضور تمامی این نام آوران سینما، از اتحاد و یکدلی عوامل اجرایی این برنامه در پشت صحنه به نیکی یاد کردند و استقبال خوب هنرجویان از این رویداد فرهنگی را به عنوان دستمزد خود وگروه همکارش به حساب آورد که قطعا خستگی را از تن آنها به در خواهد برد.

 

 

در ادامه کامبوزیا پرتوی ضمن ابراز خرسندی از حضور در شهرستان سنقر، شکل گیری و برگزاری چنین کلاسهایی را یک اتفاق بزرگ کشوری دانست که نشان از مدیریت یکپارچه و هماهنگ دارد.

 

 

کارگردان سینمایی کافه ترانزیت با اشاره به اینکه جامعه دچار سطحی نگری شده است از هنرجویان حاضر در جلسه خواست که از سطحی فکر کردن بپرهیزند وخودرا به تفکرکردن وادار کنند و اینکه یاد بگیرند این تفکر را خوب ارائه دهند.

 

 

کارگردان فیلم سینمایی کامیون در ادامه پس از این مقدمه به ارائه مسائل مربوط به فیلمنامه نویسی پرداختند وبا ارائه این تعریف که فیلمنامه تفکری است که قرار است پایه گذار اثری باشد،کارگاه را آغاز نمود.

 

 

گفتنی است در برپایی این رویداد فرهنگی ،نمایندگی انجمن سینمای جوانان ایران در شهرستان سنقروکلیایی بمدیریت مهدی اصلانی با حمایت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان سنقروکلیایی به عنوان برگزارکننده این جشنواره بوده اند.

 

 

در پایان باید افزود : پرتوی فعالیت هنری خود را با ساخت فیلم‌های کوتاه در سینمای آزاد دماوند آغاز نمود.

 

 

وی تحصیلاتش را در دانشکده هنرهای دراماتیک سابق (دانشکده سینما و تئاتر) دانشگاه هنر ناتمام گذاشت و در دوران دانشجویی چند فیلم کوتاه مستند و داستانی برای تلویزیون ایران کارگردانی کرد و همان زمان نخستین فیلم بلند داستانی اش را با نام عینک برای شبکه دوم تلویزیون ساخت و کارگردانی در سینمای حرفه‌ای را با فیلم ماهی تجربه کرد.

 

 

از آثار به یادماندنی او در زمینه کارگردانی می‌توان به فیلم‌های ماهی، گلنار، بازی بزرگان، کافه ترانزیت، پرده و کامیون اشاره کرد.

 

 

 

دومین روز از کارگاه های سینمای حرفه ای در شهرستان سنقر با حضور کیوان علیمحمدی

 

 

دومین روز از کارگاه های سینمای حرفه ای در شهرستان سنقر با حضور کیوان علیمحمدی و موضوع خلاقیت در کارگردانی کلید خورد.

 

 

در ابتدای شروع کلاس مهدی اصلانی با معرفی کوتاهی از علیمحمدی ایشان را یکی از بهترین ایده پردازان عرصه سینما معرفی و این کارگاه را برای یادگیری علاقمندان بسیار ارزشمند دانسته و از هنرجویان خواست ازچنین فرصتی برای افزایش دانش سینمایی خود نهایت استفاده را داشته باشند.

 

 

سپس کیوان علیمحمدی چنین اتفاق بزرگی را در یک شهرستان، نشان از تلاش مدیریت انجمن سینمای جوان سنقر دانست و ابراز امیدواری کرد که بتواند در این دوره هرچند کوتاه تلاش خوبی را در انتقال تجربیاتش داشته باشد.

 

 

کارگردان فیلم ارغوان قبل از شروع بحث آموزش از هنرجویان خواست که از نوشتن در همه حال دست نکشند و هرچیزی را که به ذهن آنها می رسد بروی کاغذ منتقل کنند چرا که از میان همین نوشته هاست که آثار بزرگ سینمایی خلق می شود.

 

 

ایشان به عنوان کارگردان فیلم شبانه، داشتن جرات و ریسک پذیری را به عنوان اصل اولیه برای ورود به سینما ذکر کردند و تاکید داشتند که برای فیلم ساختن باید همواره دغدغه وهدف داشت  و از گذر این شناخت است که شخصی میتواند مهر خودرا پای این دنیای هنر بزند و وارد عرصه فیلمسازی شود.

 

 

علیمحمدی پس از این مقدمه به سراغ موضوع اصلی جلسه که خلاقیت در کارگردانی بود رفت وبه عنوان دومین استاد مدعو در این کارگاه به تدریسش برای هنرجویان ادامه داد.

 

 

گفتنی است کارگاه های سینمای حرفه ای یک رویداد منحصر به فرد فرهنگی است که برای اولین بار در غرب کشور در حال برگزاری است  که درآن اساتید نامداری از سینمای ایران حضور دارند و در برپایی این جشنواره ،انجمن سینمای جوان شهرستان سنقر با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان تلاش وهمکاری شایان توجهی را نشان داده اند.

 

سومین روز از کارگاه های سینمای حرفه ای در شهرستان سنقر با حضور ساعد نیک ذات

 

 

سومین روز از کارگاه های سینمای حرفه ای با حضور استاد ساعد نیک ذات عکاس و مدیر فیلمبرداری کارهایی چون تیک آف – نفس و... با عنوان کارگاه دوره پیشرفته عکاسی آغاز به کار کرد. 

 

 

ایشان پیش از هرچیز پرورش دادن روح و تن را یکی از عوامل موفقیت در عکاسی و سینما دانسته و و از هنرجویان خواستند با دیدن فیلم خوب و با گوش دادن موسیقی گوشنواز به درک احساسی خود کمک کنند.

 

 

​از جذابیت های این کارگاه می توان به ارائه مطالب تئوری و پیاده سازی همزمان آن مطالب به صورت عملی با تمرینهای همزمان هنرجویان اشاره نمود که به بالا بردن کیفیت هرچه بیشتر این کلاس می افزود.

 

 

ساعد نیک ذات متولد ١٣٤٢ بوشهر و از اعضای انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است.

 

 

نیک‌ذات فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۵۳ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشهد آغاز کرد و با روی آوردن به حرفه عکاسی و فیلمسازی در انجمن سینمای جوانان ایران (۷۱-۱۳۶۴)، چندین جایزه از جشنواره‌های معتبر بین‌المللی و ملی نظیر: جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی ایگوآلارا اسپانیا (برای فیلم کوتاه آرزو)، جایزه بهترین فیلمبرداری جشنواره اسکوپیه یوگسلاوی (برای فیلم کوتاه دوباره برخاک) و جایزه اول مسابقه عکسِ ملی یونسکو را کسب کرده است.

 

 

او سپس به شکل حرفه‌ای، به فیلمبرداری روی ‌آورد و مدیریت فیلمبرداری آثاری مانند راننده شخصی، مرخصی، او چه می‌بیند، زمانی برای مستی اسب‌ها، آوازهای سرزمین مادری‌ام، زمزمه بودا، حیات، آخرین ملکه زمین، آتشکار، پنالتی و... را برعهده گرفته که افتخارات زیادی را برای وی به دنبال ‌آورده است.

 

 

نیک‌ذات طی سال‌های اخیر، ضمن تدریس دروس عکاسی و فیلمبرداری، اقدام به برپایی چندین نمایشگاه عکس در شهرهای مختلف ایران و خارج از کشور (فرانسه، یونان، بلغارستان، لیتوانی، قبرس و...) کرده و در بسیاری از جشنواره‌های کشور، به عنوان عضو هیأت انتخاب و یا داوری حضور داشته است.

 

 

اصغر فرهادی یک اتفاق خوش آیند در سینمای ایران

 

 

در حاشیه برگزاری کارگاه های سینمای حرفه ای در شهرستان سنقر استاد کامپوزیا پرتوی به عنوان نویسنده فیلم نامه فیلم محمد (ص) از احتمال عدم ساخت قسمت دوم و سوم این فیلم سینمایی گفت و پرهزینه بودن قسمت اول این فیلم را مهمترین علت این موضوع ذکر کردند.

 

 

 

وی همچنین درباره سینمای امروز ایران، اصغر فرهادی را یک اتفاق خوب و خوش آیند در سینمای ایران دانست اما از اینکه کسانی دارند از فیلمهای اوکپی برداری میکنند ابراز تاسف کرده و این کار را غیر حرفه ای و مخرب عنوان کردند.

 

 

پرتوی با ابراز رضایت از دوره های آموزش سینمای حرفه ای سینما در سنقر مبحث آموزش هنر را بسیار با اهمیت دانسته که خود میتواند در هدایت صحیح علاقمندان این عرصه موثر باشدو در این را بآید سپاسگذار مهدی اصلانی بعنوان دبیر سبنمای جوان سنقر بود.

 

 

ما در ایران سینمای حرفه ای نداریم/ لازمه سینمای حرفه ای تعقل و خرد گرایی است

 

 

در پنجمین روز برگزاری کارگاههای سینمای حرفه ای در شهرستان سنقروکلیایی استاد ایرج رامین فر در بخش طراح صحنه و لباس از طریق ویدئو کنفرانس از کشور کانادا به مبحث اهمیت طراحی صحنه در سینما پرداختند.

 

 

طراح صحنه مدار صفر درجه و ولایت عشق در نقدی به سینمای ایران گفت : ما در ایران سینمای حرفه ای نداریم، سینمای ما رفاقتی و سینمای آدمهاست ،در سینمای حرفه ای تعقل و خرد گرایی وجود دارد.

 

 

رامین فر در خصوص استفاده از امکانات موجود در طراحی صحنه افزود : در بسیاری از موارد در سینمای ایران نمیشود فضا را ساخت ، و بایستی از فضاهای موجود بهره گیری کرد و از داشته ها بهترین استفاده را کرد. اما در فیلم مسافران بیضایی که همکاری با ایشان از بهترین دوران زندگی من است، تمام لوکیشنها را خودمان ساختیم و فقط برای آن فیلم هم کارایی دارد .

 

 

از عوامل بسیار مهم این فیلم حضور مهرداد فخیمی مدیر فیلم برداری آن است ما در فیلمهای بیضایی با تشکیل گروه بیشتر کارها را مورد بحث و مشورت جمعی قرار می دادیم که الان متاسفانه بحث و گفتگوی جمعی در سینمای ایران نیست.

 

 

طراح صحنه فیلم استرداد و در دنیای تو ساعت چند است در ادامه گفت: در سینما طراح صحنه جلوتر از واقعیت قدم برمیدارد و این جلوتر از چیزیست که بیننده می بیند. یک چیزی باید در این واقعیت عوض شود، اضافه یا حذف شود، که این امکان در دنیای سینما اتفاق می افتد و من به آن اعتقاد دارم وی همچنین از تلاشهایی مهدی اصلانی در این را تشکر و در دانی کرد.

 

 

ایرج رامین فر متولد ۱۳۲۸ تهران، دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس طراحی صحنه و لباس از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل از دانشگاه ونسن فرانسه است وی فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۴۶ به عنوان مشاور صحنه و لباس در فیلم سفر آغاز کرد.

 

 

رامین فر همچنین موفق به راه‌اندازی دو نمایشگاه از طراحی صحنه و لباس و انتشار کتاب Film Design نیز شده است. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به ارائه طرح به تلویزیون و تئاتر اشاره کرد.

 

 

حضور پیشکسوتان صدابرداری حرفه ای سینمای ایران در شهرستان سنقروکلیایی

 

 

حضور جهانگیر میرشکاری به همراه حسن زاهدی از اساتید نامدار صدابرداری سینمای ایران  در کارگاه سینمای حرفه ای در شهرستان سنقروکلیایی با استقبال بسیار خوب هنرجویان روبرو شد.

 

 

میر شکاری با اشاره به ضبط صدا در سر صحنه اکثر فیلمهای امروزی، داشتن فن بیان را از نیازهای مهم و اساسی یک بازیگر سینما بر شمردند.

 

 

وی با تاکید بر اینکه صدابردار می تواند به کلیت یک اثر کمک کند و صدا باید درخدمت فیلم باشد از هنرجویان خواست که صدابرداری وصداگذاری را در سینما جدی بگیرند و از همان ابتدا هدف پایانی خود را ، کار با کارگردانهای بزرگ تصور کنند.

 

 

ایشان توجه به آهنگ کلام را در سینما آنقدر مهم دانستند که به مرور باعث شده است کسانیکه قدرت فن بیان بالا ندارند از عرصه سینما کنار بکشند و تنها کسانی که عشق وعلاقه به این حرفه را دارند در سینما ماندگار شوند.

 

 

وی همچنین این عشق را در وجود مهدی اصلانی متبلور دید که با مدیریت خود در انجمن سینمای جوان چنین رویداد بزرگی را رقم زده است.

 

 

میرشکاری در صدابرداری و صداگذاری و میکس خلاقیت هایی از خود نشان داد که نمونه یی از آن را در فیلم سینمایی «میکس» ساخته داریوش مهرجویی شاهد بودیم او در اکثر فیلم های ماندگار سینمای معاصر ما سهیم و همکار بوده و با اکثر فیلمسازان نام و نشان دار از بهرام بیضایی و عباس کیارستمی تا داریوش مهرجویی و کیانوش عیاری و ناصر تقوایی و... فعالیت حرفه ای داشته است.

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار